~Anime Heaven~

Neon Genesis Evangelion Kayowelcome

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

~Anime Heaven~

Neon Genesis Evangelion Kayowelcome

~Anime Heaven~

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bun venit pe forumul nostru! (~>Anime Heaven<~)! Pentru a va face o impresie despre ce va ofera forumul nostru, aruncati o privire prin forum, iar daca va place ce vedeti, inscrieti-va! Celor deja inscrisi, va uram distractie placuta!


2 participanți

    Neon Genesis Evangelion

    ..::Nina::..
    ..::Nina::..
    Administrator
    Administrator


    feminin
    Numarul mesajelor : 418
    Varsta : 29
    Localizare : Pe scaun
    Joburi/Distractii : Bla-Bla
    Stare de spirit : ~=.=~
    Data de inscriere : 04/02/2009

    Neon Genesis Evangelion Empty Neon Genesis Evangelion

    Mesaj Scris de ..::Nina::.. Mier Feb 04, 2009 9:37 pm

    Evangelion este o serie mecha apocaliptică de acţiune care are în prin plan eforturile organizaţiei paramilitare Nerv de a lupta împotriva unor fiinţe cunoscute drept Îngeri, folosind mecha gigantice denumite Evangelions care sunt pilotate de un grup select de adolescenţi, printre care şi protagonistul protagonist seriei.

    Evenimente din serie fac referire la simbologie Judeo-Creştină din Geneză şi alte lucrări Biblice. Episoadele de mai târziu trec la psihoanaliza personajelor principale, care suferă de diferite probleme emoţionale şi boli mintale;natura existenţei şi realitatea fiind discutate într-un mod face ca Evangelion să fie caracterizat drept o "fantezie postmodernistă".Hideaki Anno, regizorul seriei anime, a suferit de depresie clinică înainte de a crea seria, iar aspectele psihologice ale serialului se bazează pe experienţele personale are regizorului în a învinge boala.
    Clever Sleazoid
    Clever Sleazoid
    Mazohyst Of Decadence~
    Mazohyst Of Decadence~


    feminin
    Numarul mesajelor : 371
    Varsta : 31
    Localizare : 「Crying Field」
    Joburi/Distractii : J-Rock
    Stare de spirit : ~nya nya o(≧∀≦)o
    Data de inscriere : 12/07/2009

    Neon Genesis Evangelion Empty Re: Neon Genesis Evangelion

    Mesaj Scris de Clever Sleazoid Lun Aug 03, 2009 8:44 am

    Ermh...acest anime este cat se poate de realist ca su poveste, partea cu depresia si incercarile de a te vindeca de ea sunt cat se poate de reale.Stiu asta din proprie experienta pentru ca si eu am suferit de depresie.
    Anime-ul este mai mult decat genial chiar daca la prima vedere nu ti se pare si cerzi ca este ceva exagerat de plictisitor. Legaturile cu povestile biblice in unele momente sunt bine realizate chiar daca pe mine uineori chiar ma enervau.
    Grafica este buna dar nu este foarte reala. Urmariti si voi putin trasaturilepersonajelor sa vedeti ca nu sunt asa de reale cum ar trebui sa fie (de exemplu un element care indeparteaza anime-ul de la realitate ar fi desenul pentru nas care este foarte diferit de cel real.)

    Anime-ul vine in acelasi timp si cu o incarcatura emotionala negativa.In orice caz trebuie sa vizionati anime-ul de mai multe ori ca sa ziceti ca ati inteles tot, ar trebui sa fi un geniu ca sa fi inteles din prima tot ce este prezentat acolo, sunt multi care au zis ca au inteles dar sunt doar niste mincinosi, anime-ul este facut in asa fel incat ai nevoie de mai mult vizionari ca sa il intelegi perfect.
    Chiar daca genul acesta mecha nu este tocmai preferatul meu acest anime imi place, creatori au stiut cum sa il faca placut prezentand aspecte din viata tuturor.
    Subiectul şi personajele sunt foarte complexe şi orice încercare de a le descrie ar atinge rapid cel puţin aceeaşi mărime cu scenariul original.
    Tin sa va spun ca nu este un anime pentru copii asa ca mutli dintre voi cum spuneam si in randurile de mai sus nu il veti intelege de prima data cand il veti vedea.
    Vizionarea acestui anime este o experienta unica si complexa.
    Neon Genesis Evangelion urmăreşte atât luptele cu îngerii cât şi interacţiunile dintre personaje, aceste interacţiuni eventual eclipsând luptele.
    Well cele mai geniale episoade pentru mine sunt cu siguranta 25-26 ce se preocupă cu declanşarea Instrumentalităţii, sunt 100% psihanaliză – primul analizează gândurile şi problemele a patru personaje principale (Shinji, Asuka, Rei, Misato), iar al doilea are loc numai în mintea lui Shinji. Foarte bine realizate xD urmarind aceste episoade in personaje si in starile lor ma regaseam pe mine de foarte multe ori.
    Dar în afara episoadelor 25 şi 26 anime-ul se foloseşte de accente psihologice drept un procedeu pentru a crea dramă şi tensiune.
    Sunt unele expresii folosite foarte des in anime cum ar fi "Doesn't make sense" care mie una imi place foarte mult.
    Exista si parti proaste , o problemă este reprezentată de încercările de a uşura tonul apocaliptic în anumite momente sau mai rău, Anno întrerupe scene dramatice bine realizate pentru a se concentra asupra unor momente de umor la fel de stupide.
    Hideaki Anno insistă să încerce scene comedice deşi se pricepe cel mai mult la suspans, horror şi acţiune. Astfel suntem forţaţi să îndurăm scene insuportabile de comedie bazate pe glume.


    Personaje preferate:

    Rei Ayanami : ea este tot retrasă din punct de vedere social şi aparent lipsită de emoţii, vorbind aproape constant cu un ton monoton, neschimbător şi rămânând calmă indiferent de situaţie.
    Pentru mine este un personaj complex si foarte bine caracterizat in ciuda faptului ca nu te lasa sa sti mai multe despre ea. Grafica ei este foarte kawaii xDmie una imi place parul ei (da nu stiu eu ce legatura are asta cu subiectul dar ma rog, am o slabiciune pentru personajele cu parul albastru/mov)
    Maya:este singurul personaj din întreg serialul care nu are vreo traumă sau problemă psihologică, fiind chiar optimistă. Nu cred că trebuie spus că nu va dura. Episodul 21 este un uriaş flashback care furnizează istoria organizatiei şi biografia caracterelor importante.

    In schimb sunt personaje care nu imi plac mai deloc cum ar fi :
    Asuka: ea este un pilot german, deşi are un nume englez şi de câte ori încearcă să vorbească germană brutalizează limba cu un accent gros japonez. Ea este cel mai enervant personaj din întreg serialul. Pe langa faptul ca are o grafica aiurea mai are si o personalitate pe masura >>'''pe mine una acest gen de personaje ma enerveaza la culme o.o'

    Cam atat xD cred ca am aberat destul despre anime aici o.o'

      Data/ora curentă este: Dum Sept 22, 2024 8:26 am