~Anime Heaven~

Alchimia - adevarata sau nu ? Kayowelcome

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

~Anime Heaven~

Alchimia - adevarata sau nu ? Kayowelcome

~Anime Heaven~

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bun venit pe forumul nostru! (~>Anime Heaven<~)! Pentru a va face o impresie despre ce va ofera forumul nostru, aruncati o privire prin forum, iar daca va place ce vedeti, inscrieti-va! Celor deja inscrisi, va uram distractie placuta!


5 participanți

    Alchimia - adevarata sau nu ?

    ▫Đumi▫
    ▫Đumi▫
    ° Lollipop maniac °™
    ° Lollipop maniac °™


    feminin
    Numarul mesajelor : 706
    Varsta : 28
    Localizare : pe undeva pe Pluto =]
    Joburi/Distractii : gfx.music.art
    Stare de spirit : sunt bene =] cum as putea fi ? XD
    Data de inscriere : 01/02/2009

    Alchimia - adevarata sau nu ? Empty Alchimia - adevarata sau nu ?

    Mesaj Scris de ▫Đumi▫ Dum Mar 15, 2009 8:50 pm

    Ei bine de prima oara de cand am inceput sa ma uit la FMA m-am tot intrebat daca alchimia pe care o arata in anime este adevarata sau nu . Eu una mi-as dorii tare mult sa existe si sa se poata practica Alchimia - adevarata sau nu ? 805747 .
    Cred ca alchimia exista deoarece toate legendele si orice alt lucru au un sambure de adevar . Trebuia sa plece de undeva aceasta idee . Noh ? Ca nu prea cred eu ca cineva ar fii inventat acest lucru deodata Alchimia - adevarata sau nu ? 937263
    O consider adevarata insa greau de practicat don't go
    Care este parerea voastra ? E adevarata sau e doar un mit ? Argumentati va rog Please .
    Aly
    Aly
    ~:Yaoi Maniac:~
    ~:Yaoi Maniac:~


    feminin
    Numarul mesajelor : 1096
    Varsta : 33
    Localizare : Arad
    Joburi/Distractii : Anime of course :&gt;
    Stare de spirit : -d(OwO)b-
    Data de inscriere : 03/01/2009

    Alchimia - adevarata sau nu ? Empty Re: Alchimia - adevarata sau nu ?

    Mesaj Scris de Aly Dum Mar 15, 2009 8:55 pm

    Dupa parerea mea, alchimia a existat, fiindca din cate am citit, pe net, din carti, in alchimie, piatra filozofala era foarte faimoasa, si pentru a o face, trebuia sa foloseasca alchimia. Si cred ca daca nu era alchimia, nici chimia pe care o invatam noi nu exista acum. Din cate stiu, exista, si totusi, chiar mi-ar placea sa o practic. Nu stiu nici eu daca e legenda sau daca e adevarat. Totusi, cred ca mi-ar placea sa practic alchimie. Alchimia - adevarata sau nu ? 278339 Dar daca a fost adevarata, de ce acum nu mai exista? Eu nu sunt in regula cu asta, deci chiar nu stiu.
    ...:::Michiyo:::...
    ...:::Michiyo:::...
    †•Porcelain Doll•†
    †•Porcelain Doll•†


    feminin
    Numarul mesajelor : 799
    Varsta : 29
    Localizare : Sub birou :))
    Joburi/Distractii : Muzica si Dans....
    Stare de spirit : Psihologul mi-a spus ca sunt nebuna....dar vocile din capul meu imi spun ca nu-i asa!
    Data de inscriere : 11/02/2009

    Alchimia - adevarata sau nu ? Empty Re: Alchimia - adevarata sau nu ?

    Mesaj Scris de ...:::Michiyo:::... Lun Mar 16, 2009 2:48 pm

    Pai....sa vedem.Am auzit multi oameni vorbind despre alchimie, chiar si la televizor si mi-am ciulit bine urechile....desigur ceea ce vorbeau ei, oameni, nu era ceva la ce ma asteptam.Asa ca eu cu o fata ne-am luat inima in dinti si am mers prin centru, unde erau cei mai multi oameni....si....si le-am luat un fel de interviu.Intrebarea principala, era:Ce inseamna pentru voi Alchimie?....10% au raspuns ca e un medicament ajutator fetei, 40% au zis ca e un fel de magie, care o folosesti cu ajutorul unor semne si 50%au zis ca e un parfum.Deci din toatea aceste calcule, cred ca un sfert din populatie crede in alchimie si rezulta ca probabil exista...nu zic nu dar nici da.
    Polaris
    Polaris
    Mechanic maid
    Mechanic maid


    feminin
    Numarul mesajelor : 228
    Varsta : 30
    Localizare : On the moon
    Joburi/Distractii : Cartea de pe birou, desenul neterminat, muzica dată la maxim şi anime/manga.
    Stare de spirit : Plutesc printre nori, deci aeriană^^
    Data de inscriere : 29/06/2009

    Alchimia - adevarata sau nu ? Empty Re: Alchimia - adevarata sau nu ?

    Mesaj Scris de Polaris Mar Iun 30, 2009 4:06 pm

    Din câte ştiu, alchimia a existat încă din Antichitate, fiind o chimie falsă . Oamenii încercau să transforme metalele în aur sau să obţină viaţă veşnică- cu ajutorul pietrei filozofale.
    Acea alchimie din FMA mă îndoiesc că a existat- adică, să faci un cerc, să-ţi pui mâinile pe el şi gata... iese "magia" .
    Dacă ar exista acum- deşi mă îndoiesc- ar fi ceva. Adică, ar schimba cu totul mersul lucrurilor şi totul s-ar rezuma- mai mult sau mai puţin- la putere.
    SasuSaku
    SasuSaku
    ♫♪♥Bغbغ Mί©™♥♪♫
    ♫♪♥Bغbغ Mί©™♥♪♫


    feminin
    Numarul mesajelor : 468
    Varsta : 30
    Localizare : Prin zona :D ce-i sigur e ca de pe Terra
    Stare de spirit : Buna shi nebuna :))
    Data de inscriere : 05/02/2009

    Alchimia - adevarata sau nu ? Empty Re: Alchimia - adevarata sau nu ?

    Mesaj Scris de SasuSaku Vin Iul 03, 2009 6:22 pm

    Alchimia este o formă de cunoaştere protoştiinţifică, specifică etapelor din vechime ale istoriei cunoaşterii umane (antichitate şi evul Mediu), care avea trei obiective principale:
    transmutaţia[1] metalelor în aur şi argint
    crearea unui homunculus, un om artificial
    obţinerea aurului din metal; substanţa magică ar fi fost piatra filozofală (o licoare sau o pulbere).

    Când metalurgia egipteană a fuzionat cu filozofia greacă şi cu misticismul Orientului Mijlociu, în secolul I, a luat naştere alchimia, predecesoarea chimiei moderne.

    De aici reiese că alchimia nu era doar o formă de investigare a naturii, ci şi o disciplină filozofică şi spirituală. Noţiuni din chimie, metalurgie, fizică, medicină (ştiinţe aflate în fază incipientă) se combină cu cele din astrologie, religie, spiritualism, misticism, semiotică şi artă.

    În epoca actuală, alchimia prezintă interes doar pentru istoria ştiinţei, pentru dimensiunile ei mistice, ezoterice şi pentru artă, ca generatoare de motive şi subiecte.


    Hmmmm...se pare ka transmutaţia si homunculus chiar au existat Alchimia - adevarata sau nu ? 875480
    In legatura cu creareea diferitor lucruri nu spune nimik :( ji nici de cercuri cum sunt in FMA..ma rog Alchimia - adevarata sau nu ? 278339? nu zik nici ka exista mai mult nici ka nu :/:

    Continut sponsorizat


    Alchimia - adevarata sau nu ? Empty Re: Alchimia - adevarata sau nu ?

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Sept 21, 2024 10:39 am