~Anime Heaven~

Memoriile unei gheise Kayowelcome

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

~Anime Heaven~

Memoriile unei gheise Kayowelcome

~Anime Heaven~

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bun venit pe forumul nostru! (~>Anime Heaven<~)! Pentru a va face o impresie despre ce va ofera forumul nostru, aruncati o privire prin forum, iar daca va place ce vedeti, inscrieti-va! Celor deja inscrisi, va uram distractie placuta!


3 participanți

    Memoriile unei gheise

    Polaris
    Polaris
    Mechanic maid
    Mechanic maid


    feminin
    Numarul mesajelor : 228
    Varsta : 29
    Localizare : On the moon
    Joburi/Distractii : Cartea de pe birou, desenul neterminat, muzica dată la maxim şi anime/manga.
    Stare de spirit : Plutesc printre nori, deci aeriană^^
    Data de inscriere : 29/06/2009

    Memoriile unei gheise Empty Memoriile unei gheise

    Mesaj Scris de Polaris Mar Iul 14, 2009 8:30 am

    Fimul este ecranizarea romanului cu acelşi nume, al cărui autor este Arthur Golden. Povestea o are în centru pe tânăra Chiyo fata unui pescar care ajunge să devină- după ce înfruntă multe greutăţi- cea mai mare gheişă din Japonia.
    După părerea mea, fimul a fost unul destul de bun. Coloana sonoră a fost excelentă, iar costumele actorilor superbe. Este adevărat că marea majoritate a actorilor nu sunt cum mi i-am imaginat- nu prea corespund personajelor cărţii- dar Sayuri-numele de gheişă a lui Chiyo-este copia perfectă a personajului din carte-în special ochii albăstrui-cenuşii.
    Fimul a omis unele secvenţe zic eu importante din carte, dar totuşi a fost frumos să-l vizionez- mi-au plăcut în special scenele din Dansurile primăverii - parcă aşa se numea acea ocazie- au fost extrem de expresive.

    Deci, ce părere aveţi despre fiml?
    Clever Sleazoid
    Clever Sleazoid
    Mazohyst Of Decadence~
    Mazohyst Of Decadence~


    feminin
    Numarul mesajelor : 371
    Varsta : 31
    Localizare : 「Crying Field」
    Joburi/Distractii : J-Rock
    Stare de spirit : ~nya nya o(≧∀≦)o
    Data de inscriere : 12/07/2009

    Memoriile unei gheise Empty Re: Memoriile unei gheise

    Mesaj Scris de Clever Sleazoid Mar Iul 14, 2009 8:45 am

    In carte era mult mai bine descris si cand s-a facut filmul peste unele detalii importante s-a cam trecut. Personajele nu prea corespund insa cam in mare se respecta povestea.
    Filmul a fost foarte bun si cel mai mult mi-au placut costumele care au fost chiar foarte bune. Chiyo era foarte frumoasa adica ochii ei imi placeau foarte mult ^^ si imi parea rau ca a ajuns la inceput asa si era tratata oribil de catre geisha pentru care lucra, mai apoi a avut noroc si cu ajutorul altei geishe a devenit legendara Sayuri xD
    O poveste foarte frumoasa dar pentru cei care vedeti filmul eu v-as zice sa cititi si cartea xD
    Ada
    Ada
    Membrii
    Membrii


    Numarul mesajelor : 43
    Varsta : 29
    Data de inscriere : 24/07/2009

    Memoriile unei gheise Empty Re: Memoriile unei gheise

    Mesaj Scris de Ada Dum Sept 20, 2009 9:36 am

    nici nu stiam ca e carte:(daca o s-o gasesc,o- s-o cumpar,pentru ca filmul mi-a placut la nebunie.abia astept sa citesc si cartea.e tot happy end,adica ea ramane tot cu colonelul sau nu?

    Continut sponsorizat


    Memoriile unei gheise Empty Re: Memoriile unei gheise

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 15, 2024 5:44 pm