~Anime Heaven~

Story Kayowelcome

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

~Anime Heaven~

Story Kayowelcome

~Anime Heaven~

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bun venit pe forumul nostru! (~>Anime Heaven<~)! Pentru a va face o impresie despre ce va ofera forumul nostru, aruncati o privire prin forum, iar daca va place ce vedeti, inscrieti-va! Celor deja inscrisi, va uram distractie placuta!


3 participanți

    Story

    ▫Đumi▫
    ▫Đumi▫
    ° Lollipop maniac °™
    ° Lollipop maniac °™


    feminin
    Numarul mesajelor : 706
    Varsta : 28
    Localizare : pe undeva pe Pluto =]
    Joburi/Distractii : gfx.music.art
    Stare de spirit : sunt bene =] cum as putea fi ? XD
    Data de inscriere : 01/02/2009

    Story Empty Story

    Mesaj Scris de ▫Đumi▫ Joi Feb 26, 2009 9:18 pm

    ROSARIO + VAMPIRE

    Gen: Ecchi, Comedie
    An: 2008
    Produs de: GONZO
    Număr de episoade: 13
    Site oficial: www.rosa-vam.com/

    .

    De regulă, fac tot posibilul să nu-mi scape nici o serie care are cuvântul „vampire” în titlu. Așa am dat peste Rosario + Vampire, o mini-serie de 13 episoade adaptată după seria manga cu același titlu de Ikeda Akihisa. Povestea seriei se centreaz în jurul lui Aono Tsukune, un elev care tocmai a absolvit gimnaziul și a ratat examenul de admitere la liceu. Printr-o serie de coincidențe, Tsukune ajunge la Youkai Gakuen, o școală particulară care, la prima vedere, pare un loc cât se poate de obișnuit. Deși elevii de la Youkai Gakuen nu par să se deosebească prea mult de alți liceeni, adevărul este că institutul a fost creat pentru ca youkai (vampiri, vârcolaci, vrăjitoare, sirene, lamia ș.a.) să poată trăi în pace, departe de lumea oamenilor.

    Tsukune află asta abia după ce singurul autobuz care face legătura între Youkai Gakuen și restul lumii a plecat deja. Înainte să-și dea seama prea bine ce se întâmplă, Tsukune se împrietenește cu Akashiya Moka - o vampiriță cu părul roz, care se îndrăgostește de el din senin. Moka este însă una din cele mai populare fete din liceu, așa că Tsukune ajunge să aibă o mulțime de rivali care sunt, la rândul lor, atrași de Moka... și o mulțime de fete care se îndrăgostesc de el și încearcă prin orice mijloace să îl „fure”.

    Povestea nu e cine știe ce; aproape în fiecare episod își face apariția fie o fată care vrea să îl cucerească pe Tsukune din cine știe ce motiv obscur, fie un monstru care vrea să îl scoată definitiv din peisaj pe eroul principal. Spre final, Tsukune ajunge să fie înconjurat de un întreg harem.

    „Asta e tot?” o să întrebați. Ei bine... nu neapărat. Rosario + Vampire are un public-țintă delimitat clar: genul de fani care nu sunt interesați prea mult de poveste, dezvoltarea personajelor și alte „fleacuri” și care preferă să vadă cât mai multe imagini cu fuste cât mai scurte și decolteuri cât mai generoase. Scenele ecchi constituie cam 80% din întreaga serie - și cu asta cred că am spus suficient.

    Totuși, Rosario + Vampire nu este un anime (numai) pentru perverși. Momentele de comedie sunt destul de reușite, iar spre final povestea începe să prindă cât de cât contur. Finalul în sine nu aduce prea multe surprize, însă producătorii au în plan deja o continuare, Rosario + Vampire: Capu?, care va apărea în luna octombrie a acestui an.

    În ceea ce privește realizarea, grafica este tipică genului: culori vii, personaje cu frizuri ciudate și decolteuri generoase și mult, mult „sclipici”. Animația este destul de bună, dar fără să te facă să exclami „Wow!”. Partea de sunet este rezonabilă - actorii care dau viață personajelor se descurcă destul de bine, iar temele de generic (mai ales tema de sfârșit, Dancing in the Velvet Moon, interpretată de Aya Hirano) sunt... drăguțe.

    Din moment ce este o serie destul de scurtă, Rosario + Vampire nu are timp să plictisească și se poate dovedi o destindere plăcută într-o după-amiază de week-end. Mai ales pentru fanii genului ecchi Pentru fanii cu gusturi mai serioase, însă... ar fi mai bine să ziceți „pas”.

    Note
    Originalitate: 5 / 10
    Grafică: 8 / 10
    Sunet: 8 / 10
    Story: 4 / 10
    Overall: 6.2 / 10

    Personaje:
    Moka Akashiya
    https://2img.net/h/i157.photobucket.com/albums/t54/snowishtiger/Anime/Rosario%20to%20Vampire/12952.jpg
    Moka Vampire
    https://2img.net/h/i157.photobucket.com/albums/t54/snowishtiger/Anime/Rosario%20to%20Vampire/bscap0026-2.jpg
    Tsukune Aono
    https://2img.net/h/i157.photobucket.com/albums/t54/snowishtiger/Anime/Rosario%20to%20Vampire/bscap0030.jpg
    Kumuru Kuruno
    https://2img.net/h/i157.photobucket.com/albums/t54/snowishtiger/Anime/Rosario%20to%20Vampire/13347.jpg
    Yukari Sendou
    https://2img.net/h/i157.photobucket.com/albums/t54/snowishtiger/Anime/Rosario%20to%20Vampire/yukari.jpg
    Mizore Shirayuki
    https://2img.net/h/i157.photobucket.com/albums/t54/snowishtiger/Anime/Rosario%20to%20Vampire/19493.jpg
    Ruby
    https://2img.net/h/i157.photobucket.com/albums/t54/snowishtiger/Anime/Rosario%20to%20Vampire/19698.jpg

    Sursa : Anime-Mania
    Clever Sleazoid
    Clever Sleazoid
    Mazohyst Of Decadence~
    Mazohyst Of Decadence~


    feminin
    Numarul mesajelor : 371
    Varsta : 31
    Localizare : 「Crying Field」
    Joburi/Distractii : J-Rock
    Stare de spirit : ~nya nya o(≧∀≦)o
    Data de inscriere : 12/07/2009

    Story Empty Re: Story

    Mesaj Scris de Clever Sleazoid Vin Iul 17, 2009 10:10 am

    Anime-ul este destul de dragut.
    Povestea: la inceput este destul de amuzanta cand elevul nostru normal ajunge singur cautand drumul spre liceul la care urma sa mearga, ^^ mi-a placut intalnire lui cu Moka a fost foarte amuzanta o.o'''
    Apoi este putin ciudat, anime-ul are si o parte amuzanta dar si o parte mai intunecata sa zic asa in care apar vampiri si partea lor intunecata.
    Mi-a placut prezentarea lui Moka ca si vampir,adica la inceput o persoana incocenta iar mai apoi un vampir rau foarte frumoas creata aceasta legatura.
    Personaje: au fost unele personaje foarte dragute dar altele care nu prea mi-au placut.
    Cel mai mult am fost atrasa de Moka pentru ca avea cea mai draguta grafica din anime mai ales in momentul in care este vampir.
    RyukaPhantomhiver
    RyukaPhantomhiver
    Membrii
    Membrii


    feminin
    Numarul mesajelor : 4
    Varsta : 26
    Localizare : Peste tot xD
    Data de inscriere : 23/06/2011

    Story Empty Re: Story

    Mesaj Scris de RyukaPhantomhiver Joi Iun 23, 2011 7:24 pm

    Umm,pai l-am descoperit pe vplay,vand aveam o sete de animeuri cu vampiri foarte mare.Mi s-a parut destul de interesant la inceput,dar dupa primul episod mi-am dat seama ca e putin..Nu stiu,idiot.Adica,actiunea se petrece dintr-o data.In primul episod Tskune deja o intalneste pe Moka,care deja se indragosteste si deja afla ca e vampir.Un lucru deranjant e faptul ca,decolteurile si fustele scurte apar mai mereu.Frate,inteleg ca nu e pentru copii mici,dar macar ar fi trebuit sa mentioneze de la inceput..Anyways,cam asta e opinia mea.Peace<3

    Continut sponsorizat


    Story Empty Re: Story

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat

      Subiecte similare

      -
      » Story
      » Story
      » Story
      » Story
      » Story

      Data/ora curentă este: Joi Mai 16, 2024 2:58 am